Przejdź do głównej zawartości

O mnie

Interesujesz się antropologią kultury, etnologią, sztuką, literaturą, popkulturą i podróżami? Wspaniale, ja też! Może wspólnie udamy się w podróż po meandrach szeroko rozumianej kultury. Wymienimy się wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi (nie tylko) współczesnego świata?

Dlaczego blog o kulturze?

Może się wydawać, że blogów o tematyce związanej z kulturą jest co niemiara. W gruncie rzeczy jest to prawda. Jednakże kultura w każdym aspekcie jest niezwykle fascynującym zagadnieniem, a sam termin jest, tak pojemy, że mam nadzieję, znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego bloga. Zwłaszcza takiego, na którym poruszana będzie teoria i historia kultury w ujęciu antropologicznym – przy czym mam nadzieję, że w sposób przystępny.

Mam na imię Tomek. Z wykształcenia jestem kulturoznawcą i filologiem polskim. Dyplom uzyskałem na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Obszar moich zainteresowań stanowi teoria i historia kultury, zjawiska popkultury, literatura, sztuka, popkultura, podróże, ale także historia ogólna i historia regionu, w którym mieszkam. Interesuję się także fotografią, a na co dzień pracuję w instytucji kultury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś z zakresu antropologii kultury, teorii i historii kultury, czy też podyskutować o zjawiskach popkultury i nie tylko – ten blog jest właśnie dla Ciebie.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ewolucja, dyfuzja kulturowa i akulturacja – drogi i koncepcje zmiany kulturowej

Zmienność jest jedną z podstawowych cech kultury. Nawet w ciągu życia jednego pokolenia można zauważyć szereg zmian zachodzących w społeczeństwie, a przede wszystkim współcześnie. Zmieniają się zwyczaje, nurty w sztuce, architekturze, literaturze, moda, zmienia się język.  Nierzadko dzieje się tak w wyniku wzajemnego wpływu na siebie zróżnicowanych kultur świata.  Dlatego też badania zmiany kulturowej interesują antropologów od dawna. Niewątpliwie jest to w ogóle kwestia interdyscyplinarna obejmująca znacznie więcej nauk humanistycznych. Akulturacja i dyfuzja kulturowa w antropologii kultury są terminami pokrewnymi, które odnoszą się do zmian kulturowych, jakie mogą zachodzić na styku różnych, odmiennych systemów kultowych. Jest to zatem zjawisko zauważalne od czasów najdawniejszych, gdyż ludzie zawsze się przemieszczali, spotykając na swojej drodze inne społeczności, nierzadko mając późniejszy wpływ na siebie. Dziś w ciągłym i postępującym procesie globalizacji, łatw...

Pogórze Kaczawskie - Radogost #mikrowypad

  Na skraju Parku Krajobrazowego „Chełmy” leżącego na Pogórzu Kaczawskim w miejscowości Kłonice znajduje się wzgórze, z którego roztacza się wspaniała dookolna panorama niemalże na cały region. Wzgórze to nazywa się Radogost, a nazwa ma nawiązywać do słowiańskiego bóstwa solarnego. Jednakże w kanonie bóstw słowiańskich Radogost występował tylko na Połabiu wśród Redarów, będąc właściwie bogiem tożsamym z ogólnosłowiańskim Swarogiem/Swarożycem. Miejsce kultu Radogosta zostało opisane już na początku XI wieku przez Thietmara z Merseburga. Jednakże inne dla Swaroga/Swarożyca imię pojawiło się w podaniach najprawdopodobniej po prostu od ośrodka jego kultu – Radgoszczy. Wracając jednak do naszego wzgórza, jego wysokość wynosi 398 m n.p.m. W 1893 roku na szczycie wzniesiono 22-metrową ceglaną wieżę widokową w stylu neogotyckim. Wchodząc po jej kręconych schodach, na końcu wędrówki ujrzymy malownicze widoki na Pogórze Kaczawskie, Sudety, Równinę Jaworską, Nizinę Śląsko-Łużycką, czy też W...

Pogórze Kaczawskie - Nowy Kościół #mikrowypad

  Nowy Kościół to dolnośląska wieś na Pogórzu Kaczawskim w powiecie złotoryjskim niedaleko Świerzawy. Znajdują się tutaj ruiny późnoromańskiej budowli sakralnej z XIII wieku. Zwiedzając ruiny, do dziś można zauważyć detale zarówno romańskie, jak i gotyckie świadczące o średniowiecznym rodowodzie budowli. Wieża kościelna jest najlepiej zachowaną częścią budowli. Najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku, kiedy to została odbudowana po zawaleniu się wcześniejszej wieży. Kościół okala dość dobrze zachowany kamienny mur z bramą wejściową. Warto odnotować, że wyremontowana i zabezpieczon a wieża dostępna jest do zwiedzania.